Kāpēc atzīmējam Adventes laiku un dedzam sveces?

Dzīvo gudri! 1.decembris 2019
 
pixabay
Baiba Puriņa
 
Šonedēļ būs jau pirmā šī gada Advente. Jau tagad čaklākie apdomā un sāk veidot savus Adventes vainagus un visapkārt čum un mudž no meistarklašu piedāvājumiem un vainagu darbnīcām, lai ikvienam svētdien būtu iespēja iedegt pirmo sveci savā darinājumā. Taču vai aizdomājamies, ko patiesībā šis laiks līdz Ziemassvētkiem nozīmē?

1. Kas ir Adventes laiks?

pixabay

Saskaņā ar portālu "Katolis.lv", vārds "advents" nāk no latīņu valodas un tulkojumā tas nozīmē "atnākšana" vai "nākšana". Šis gaidīšanas laiks saistīts ar kristīgo pasauli, jo tas atgādinot, ka Kristus nāks vēlreiz. Tāpēc Advente ir prieka un grēku nožēlas laiks.

Nereti var manīt, ka latviešu valodā lieto vārdu Advents nevis Advente, jo latīņu valodā "adventus" ir vīriešu dzimtes vārds. Kā norāda portāls "Skricvanek", gan 1995. gadā izdotajā "Latviešu valodas pareizrakstības un pareizrunas vārdnīcā", gan arī LZA Terminoloģijas komisijas izdevumā "Terminoloģijas Jaunumi" 2003. gadā atrodama sieviešu dzimtes forma "advente", kas arī uzskatāma par ieteicamo formu saskaņā ar mūsdienu latviešu valodas normām.

Interesanti, ka Adventes tradicionālās krāsas ir violetā un rozā.

2. Kāpēc ir tieši četras Adventes svētdienas?

pixabay

Adventes laikā vienmēr ir 4 svētdienas, kā arī 4 pilnas nedēļas. Katrai Adventes svētdienai ir sava pamattēma, kas ved tuvāk Ziemassvētku nakts noslēpumam.

Kā norādīts portālā "Epadomi.lv", Adventes pirmajā svētdienā sākas jaunais Baznīcas liturģiskais gads, kas tradicionāli noslēdzas ar Mūžības svētdienu. Šāda kārtība veidojusies no izpratnes, ka cilvēka ticības dzīve sākas līdz ar sastapšanos ar Kristu.

Mūsdienās Adventes svētdienās bieži tiek lietots šāds tematisks iedalījums:
1. svētdiena — Dieva solījums par pasaules Pestītāju Ēdenes dārzā;
2. svētdiena — praviešu solījumi Vecajā Derībā par pasaules Pestītāja nākšanu;
3. svētdiena — Jāņa Kristītāja norādījumi par Pestītāju tautas vidū;
4. svētdiena — Kristus norādījumi par Viņa otro atnākšanu Lielajā Tiesas Dienā.

3. Kas ir Adventes vainags un kāpēc tajā jādedz sveces?

pixabay

Tradicionāli Adventes laikā katru svētdienu tiek aizdedzināts pa vienai svecītei Adventes vainagā. Aplis, ko veido vainags, kopš senseniem laikiem simbolizē mūžību un vienotību, vienlaikus tā gredzena formai simbolizējot uzticību Dievam un viņa apsolījumiem, pastāstīja Latvijas Romas katoļu baznīcā.

Un atceries:

Advente IR - gaidīšana, cerība, lūgšanās

Advente NAV - iepirkšanās, stresss, plānošana

NB! Šogad Pirmā Advente sāksies Svētdien, 1. decembrī, 2. Advente - 8. decembrī, 3. Advente- 15. decembrī un 4. Advente- 22. decembrī.

Avoti:

Katolis.lv

Epadomi.lv

Skrivanek.lv

Advent in 2 minutes

Noderēja?1

Pievienot komentāru →

Komentē

 
Anonīms
 
Nav pievienotu komentāru. Esi pirmais!
 

Lasītākie

Autorizācija