Kad, kā un cik ilgi jālieto vitamīni?

Veselība 30.novembris 2020
 
pexels.com
Ja vitamīnus lieto īstajā laikā, tas palīdz organismam tik nepieciešamās vielas efektīvāk uzņemt un labāk tās izmantot. Vitamīni lietojami pareizās devās, pareizā diennakts laikā un atbilstoši ilgi. Vitāli svarīgākie vitamīni jālieto arī atbilstoši vecumam. Pašlaik vairāk jādomā par imunitāti stiprinošo D un C vitamīnu, norāda farmaceite Ērika Pētersone.

Vitamīnu forma mūsdienās ir ļoti dažāda - tabletes, kapsulas, šķīstošās tabletes, pilieni, pulveri, sīrupi, želejkonfektes. Tam, kādu formu labāk izvēlēties, nav izšķirošas nozīmes. Taču tikai farmaceits vai ārsts vislabāk zinās, kādus tieši vitamīnus lietot, kādās devās un cik ilgi.

Vitamīnu klāts ir ļoti plašs, ražotāji piedāvā arī vitamīnu kompleksus, kam ir izveidota labākā, optimālā deva. Tie var būt mērķēti gan noteiktai vecuma grupai (bērniem, pusaudžiem, pieaugušajiem, senioriem), gan iedarbībai (imunitātei, nervu sistēmas stiprināšanai, sirds veselībai, matu, nagu un ādas skaistumam), gan īpaši sievietēm (pirms grūtniecības plānošanas, grūtniecības laikā, mazuļa barošanas laikā) vai vīriešiem.

Vitamīnus var ūdenī šķīstoši vai taukos šķīstoši, un katrai gripai ir atbilstoši lietošanas ieteikumi.

pexels.com

1. ŪDENĪ ŠĶĪSTOŠIE VITAMĪNI

Nozīme organismā

Šai grupai pieder vitamīns C un lielākā daļa B grupas vitamīnu - B1, B2, B3, B6 un B12.

C vitamīns ir viens no populārākajiem vitamīniem, īpaši ziemas sezonā. Tas uzlabo organisma pretošanās spēju infekciju slimībām un vīrusiem, darbojas kā antioksidants gan, lietojot kā mono vitamīnu, gan kopā ar citiem antioksidantiem (selēnu, cinku un E vitamīnu), uzlabo asinsvadu elastību, stiprina asinsvadu sieniņas, palīdz organismam pastiprināta stresa situācijā, piedalās kolagēna sintēzes procesā, kas, kā zināms, nodrošina ādas veselību, stiprākus saistaudus, locītavas, mazina alerģiskas reakcijas, palīdz organismā uzsūkties dzelzs joniem.

B grupas vitamīni - B1, B2, B3, B6 ietilpst daudzu fermentu sastāvā un nodrošina organisma bioķīmiskos procesus, uzlabo nervu impulsu pārvadi, kas nodrošina pareizu centrālās nervu sistēmas funkcionēšanu un galvas smadzeņu darbību, uzlabo nervu impulsu pārvadi arī muguras smadzenēs, kas īpaši svarīgi pie dažādas izcelsmes muguras sāpēm; tieši šīs vērtīgās darbības dēļ, nozīmējot pacientam kādu no nesteroīdajiem pretsāpju līdzekļiem (ibuprofēnu, paracetamolu, diklofenaku), papildus iesaka lietot arī B grupas vitamīnus, kā rezultātā sāpju samazināšanās dinamika ir labāka un ātrāka. B12 pārsvarā tiek lietots kā monovitamīns, jo tā darbība ir specifiskāka: tā galvenā funkcija ir asinsķermenīšu veidošanās procesā, nodrošinot pareizu asinsradi, to īpaši iesaka pacientiem, kuri uzturā nelieto gaļu (veģetāriešiem, vegāniem) vai lieto to ļoti maz, šī vitamīna trūkums saistīts arī ar kognitīviem procesiem, īpaši senioru vecumā (apjukums, atmiņas zudums, depresija). Pie B grupas vitamīniem pieder arī folskābe, ko pārsvarā lieto kā monovitamīnu, jo tās darbība arī ir specifiska: viena no galvenajām funkcijām ir asinsķermenīšu veidošanās procesā un aminoskābju sintēzē, kas īpaši svarīgi ir grūtniecības laikā - folskābei ir būtiska nozīme gaidāmā mazuļa galvas un mugurkaula smadzeņu formēšanās procesā, iesaka lietot jau grūtniecības plānošanas laikā.

Attēlam ir ilustratīva nozīme / pexels

Padomi lietošanai

Lielāko daļu ūdenī šķīstošo vitamīnu ir ieteicams lietot no rīta 30 minūtes pirms ēdienreizes vai divas stundas pēc ēšanas. Piemēram, B grupas vitamīnus labāk lietot no rīta tukšā dūšā, tie sniedz enerģiju un mazina stresu, uzlabo garastāvokli.

Tā kā C vitamīna iespējami blakusefekti var būt caureja un kuņģa kairinājums, to vislabāk lietot pēc ēdienreizes vai kopā ar maltīti. Tieši pareiza šī vitamīna lietošana palīdzēs samazināt blakņu iespējamību. Šos vitamīnus organisms uzņem tik, cik tam ir nepieciešams, bet pārējo izvada ar urīnu. Tā kā šie vitamīni organismā neuzkrājas, tos ieteicams lietot kā uztura bagātinātājus katru dienu.

Lai labāk uzsūktos dzelzs, nepieciešama skāba vide, tādēļ to var lietot kopā ar C vitamīnu, arī kopā ar skābu sulu. Rīta kafija tieši neietekmē vitamīnu vai mikroelementu uzsūkšanos, taču spēj paātrināti izvadīt tos no organisma, jo tai piemīt diurētisks efekts, atgādina Mēness aptiekas farmaceite Ērika Pētersone.

Vienīgais B grupas vitamīns, ko speciālisti iesaka lietot vakarā, ir B3 vitamīns jeb niacīns, jo tas piedalās iemigšanas procesos.

Noderēja?

Pievienot komentāru →

Komentē

 
Anonīms
 
Nav pievienotu komentāru. Esi pirmais!
 

Lasītākie

Autorizācija