Kas jāzina par aukstumpumpām? 5 soļi, kā ar tām tikt galā

Veselība 9.janvāris
 
pexels.com
Aukstumpumpu izraisošā herpes vīrusa infekcija tieši tagad, ziemā, parādās biežāk, tādēļ farmaceite Linda Fevraļeva atgādina, kā soli pa solim tikt galā ar šo lipīgo, nepatīkamo kaiti.

Pētnieki pirmoreiz no bojājumiem uz lūpas šo vīrusu izdalīja jau pirms 110 gadiem. Šo izsitumu dēvējam par aukstumpumpu, taču patiesībā tā ir Herpes simplex vīrusa (HSV) izraisīta infekcija. Vīrusam ir divi paveidi - HSV1, kas parādās uz sejas, lūpām, deguna, un HSV2 - uz ādas un gļotādas dzimumorgānu zonā. Tas organismā iekļūst caur ādu vai gļotādu un ir ļoti lipīgs, bet nestabils, atrodoties apkārtējā vidē, tādēļ ar to inficēties iespējams tikai cieša kontakta ceļā.

Publicitātes foto

Ir četras stadijas

Visbiežāk herpes izsitums parādās uz sejas - lūpām, deguna, mutes gļotādas. Infekcijas attīstībai ir četras stadijas.

1. stadija
Pirmajā stadijā inficētā vieta niez, ir dedzināšanas, tirpšanas sajūta.

2. stadija
Infekcijas otrajā stadijā parādās ar šķidrumu pildītas čūlas jeb pūslīši, kas satur vīrusu. Šajā stadijā infekcija ir īpaši lipīga.

3. stadija
Trešajā stadijā pūslīši pārsprāgst, čūliņas ir sāpīgas un ļoti nepatīkamas.

4. stadija
Šajā stadijā brūci pārklāj krevele un sākas dzīšana. Kreveli nevajadzētu noplēst, lai neizraisītu asiņošanu.

Herpes infekcijas akūtajā posmā ir jāvēro piesardzība, jo, pieskaroties aukstumpumpai ar rokām un pēc tam saberzējot acis, vīruss var nonākt arī acu zonā un, infekcijai attīstoties, iespējama čūlu veidošanās uz radzenes.

pexels.com

Kā izārstēt?

Ārstniecisku līdzekļu, kas varētu pasargāt no inficēšanās ar herpes vīrusu, nav. „Vienīgais veids, kā nesaslimt, ir izvairīties no cieša kontakta ar cilvēku, kam ir šī infekcija, piemēram, kā jebkuras lipīgas vīrusinfekcijas gadījumā, nelietot kopīgus traukus, dvieli, regulāri mazgāt rokas,” teic Mēness aptiekas farmaceite Linda Fevraļeva.

Ir veikti pētījumi, kas pierāda, ka noteiktu uztura elementu - cinka, selēna, dzelzs, vara, folskābes, A, B6, C, D un E vitamīna deficīts var izraisīt izmaiņas imūnās atbildes reakcijā. Lielākā daļa uztura bagātinātāju, ko iesaka imūnsistēmas stiprināšanai, satur šos elementus, kā arī ārstniecības augu ekstraktus, kam ir zināma labvēlīga ietekme uz organismu.

1. Pret vīrusu visbiežāk cīnās, lietojot acikloviru saturošus medikamentus gela vai krēma formā vai silīcijskābes gelu tiklīdz parādās pirmie simptomi.

2. Jo ātrāk uzsākta ārstēšana, jo tā ir sekmīgāka.

3. Pirms un pēc krēma vai gela uzklāšanas jānomazgā rokas, lai mazinātu risku pārnest infekciju uz citam ādas zonām.

4. Aptiekā nopērkams plāksteris, kas palīdz maskēt vīrusa radīto defektu.
Imunitātes regulēšanai un iekaisuma mazināšanai papildus ieteicams lietot arī bezrecepšu kombinētu enzīmu preparātu (protams, iepriekš konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu).

5. Ja, lietojot bezrecepšu medikamentus, desmit dienās neizdodas izārstēties, noteikti jāvēršas pie ārsta, kurš izvērtēs stāvokli un, iespējams, ieteiks kādas iekšķīgi lietojamas zāles.

pexels.com

Ko darīt, lai nerastos herpes?

Lai mazinātu herpes infekcijas risku, jārūpējas par imunitāti, ievērojot veselīgu dzīvesveidu.

1. Uzturā jāiekļauj pilngraudu produktus, iespējami daudz augļu, dārzeņu, kas bagāti ar C vitamīnu, piemēram, apelsīnus, citronus, greipfrūtus, ābolus, zemenes, dzērvenes, upenes, jāņogas, ķiršus, mango, kivi, brokoļus, tomātus un sarkano papriku.

2. Regulāri jānodarbojas ar fiziskajām aktivitātēm un pietiekami ilgs laiks - vismaz astoņas stundas diennaktī - jāvelta miegam.

3. Svarīgi ir nesmēķēt, samazināt alkohola patēriņu un pēc iespējas izvairīties no inficēšanās riskiem.

Noderēja?

Komentāri 2

Komentē 2

 
Anonīms
 
JM

Spirta komprese sākumstadijā un viss pazūd

10.janvāris Atbildēt

Tikko sākas jāpasmērē sērs no auss un tālāk nekas neies. Pat ja nav nekā tai ausī, kaut vai kaut kādu šķidrumu no auss, kaut kas jau tur vienmēr ir.

15.janvāris Atbildēt
 

Lasītākie

Autorizācija