8 farmaceites ieteikumi, kā pareizi lietot medikamentus

Veselība 9.janvāris
 
pexels.com
Pašreizējā ziemas periodā medikamentu lietošana biežāk nepieciešama arī tiem, kuri slimo pavisam reti, savukārt tiem, kuriem sezonālā saslimšana ir vēl papildu slogs vienai vai pat vairākām hroniskām slimībām, šis periods var būt īpaši izaicinošs, norāda farmaceite Ērika Pētersone.   

“Lai sasniegtu terapijas mērķi, gan recepšu, gan bezrecepšu zāļu lietošanā ir svarīgi ievērot ārsta un farmaceita norādījumus un par visu, kas saistīts ar zāļu uzglabāšanu un lietošanu, noteikti jautāt farmaceitam! Farmaceitu vērojumi liecina, ka cilvēki ne vienmēr padomā, ka gadījumos, ja ikdienā jau lieto zāles, tad, uzsākot vēl papildus ārstēt kādu vispārējo saslimšanu, jāņem vērā, kādi medikamenti un cik daudz jau tiek lietoti. Tāpat aizvadītajā ziemā pandēmijas ietekmē sabiedrībā nēsājām maskas, vairāk bijām mājās un, iespējams, iesnas, klepu pat nepiedzīvojām, tikmēr, iespējams, vēl iepriekš to ārstēšanai iegādātajiem medikamentiem ir beidzies termiņš - to noteikti vajadzētu pārbaudīt! Ne bieži, bet novērojams, ka ir tādi pacienti, kuri, parādoties slimības simptomiem, nekonsultējoties ar ārstu vai farmaceitu un arī rūpīgi neizsekojot medikamentu instrukcijās norādītajam, vakarā iedzer dažādas bezrecepšu zāles, cerot nākamajā dienā būt jau veseli vai vismaz, piemēram, doties uz darbu. Tā darīt noteikti nevajadzētu - šāda rīcība ne tikai nepalīdzēs strauji atgūt veselību, bet var arī izraisīt kādu veselības problēmu saasināšanos,” stāsta farmaceite Ērika Pētersone.

unsplash.com

1. Patvaļīga zāļu lietošanas pārtraukšana

Zāles ir jādzer noteiktu laika posmu un nedrīkst patvaļīgi pārtraukt to lietošanu.

pexels.com

2. Konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu

Ja ir nepieciešams lietot vairākus medikamentus un/vai uztura bagātinātājus vienlaicīgi, konsultējaties ar ārstu vai farmaceitu par pareizu zāļu lietošanu, lai samazinātu mijiedarbības un blakusparādību risku.

pexels.com

3. Izlasiet zāļu lietošanas instrukciju

Pirms zāļu lietošanas iepazīstieties ar zāļu instrukciju. Nelietojiet lielāku zāļu devu, domājot, ka tās palīdzēs labāk, ka arī nelietojiet pusi no izrakstītās zāļu devas un neizlaidiet zāļu lietošanas reizes.

unsplash.com

4. Nebojājiet tabletes

Tabletes nav ieteicams smalcināt, dalīt vai vērt vaļā zāļu kapsulas, ja vien ārsts vai farmaceits nav sniedzis kādu īpašu norādījumu. Zāļu aktīvajai vielai var būt apvalks, ko nevajadzētu bojāt, jo tas var ietekmēt zāļu šķīšanu un uzsūkšanos.

unsplash.com

5. Lietojiet medikamentus noteiktā laikā

Zāles ir jācenšas lietot vienā un tajā pašā laikā, ievērojot lietošanas norādījumus - pirms vai pēc ēšanas vai tukšā dūšā. Tas ir svarīgi, jo, lietojot dažas zāles kopā ar ēdienu, var būt traucēta zāļu uzsūkšanās. Ir atsevišķas zāļu grupas, ko, tieši pretēji, ieteicams lietot pēc ēšanas, lai samazinātu blakusparādību risku vai veicinātu labāku uzsūkšanos.

unsplash.com

6. Pievērsiet uzmanību uzturam

Lietojot zāles, ir jāpievērš uzmanība produktiem, kas tiek uzņemti ikdienā. Piemēram, ir zāles, ko nedrīkst lietot kopā ar piena produktiem. Īpaši jāuzmanās no greipfrūta un greipfrūta sulas, jo tas var traucēt zāļu pareizu darbību. Zāļu lietošanas laikā nedrīkst lietot alkoholiskos dzērienus.

pexels.com

7. Dzeriet zāles tikai ar ūdeni

Nav ieteicams zāles uzdzert ar gāzētiem, saldinātiem dzērieniem, kafiju vai tēju. Visi iepriekš minētie dzērieni var nelabvēlīgi ietekmēt zāļu iedarbību. Zālēm ieteicams uzdzert vismaz pus glāzi ūdens (ja vien nav citu norādījumu).

unsplash.com

8. Pievērsiet uzmanību zāļu uzglabāšanas nosacījumiem

Jāpievērš uzmanība zāļu uzglabāšanas nosacījumiem. Daži medikamenti ir jāuzglabā istabas temperatūrā, citi - pēc atvēršanas jānovieto ledusskapī. Noteiktus medikamentus paredzēts uzglabāt ledusskapī, bet pēc atvēršanas var turēt istabas temperatūrā. Īpaši jāpievērš uzmanība vai pēc atvēršanas nav noteikts termiņš, kurā zāles jāizlieto.

Noderēja?

Pievienot komentāru →

Komentē

 
Anonīms
 
Nav pievienotu komentāru. Esi pirmais!
 

Lasītākie

Autorizācija