10 ieteikumi, kā uzlabot pašsajūtu, izmantojot ēteriskās eļļas

Dzīvo gudri! 12.janvāris
 
unsplash.com
Ēteriskās eļļas aromterapijā tika izmantotas jau senajās civilizācijās, bet mūsdienas tās tiek pielietotas daudz plašāk - dažādos preparātos medicīnā, kā smaržas uzlabotāji kosmētikā un niansētas garšas uzlabotāji pārtikas rūpniecībā. Ēteriskās eļļas labsajūtas uzlabošanai iespējams lietot arī mājas apstākļos. Vairāk par ēterisko eļļu labvēlīgo ietekmi uz organismu stāsta farmaceite Ivanda Krastiņa.

pexels.com

1. Nervu sistēmai un sirdsdarbībai - kampars, mentols

Šīs eļļas plaši pielieto medicīnas preparātos, jo tām ir spēcīga iedarbība uz centrālo nervu sistēmu un sirdsdarbību. Tās visbiežāk iekļauj dažādu ziežu, krēmu un gēlu sastāvos, kurus izmanto kā pretiekaisuma vai elpošanu atvieglojošus līdzekļus pie saaukstēšanās vai kā sāpju mazinošus pie locītavu un muguras sāpēm. Šīs eļļas labvēlīgi iedarbojas uz elpceļiem, tāpēc tās var ieelpot, kad gadījies saaukstēties.

pexels.com

2. Imunitātes stimulēšanai - Austrālijas tējas koks, rozmarīns, eikalipts

"Ēteriskajām eļļām piemīt spēja iedarboties uz baktēriju šūnām, dezinficēt un stimulēt imūnsistēmu. Ļoti spēcīgas ir, piemēram, Austrālijas tējas koka, rozmarīna, eikaliptu ēteriskās eļļas - tās var lietot kā monopreparātus (sastāvā ietilpst tikai viena viela) aromterapijā, tās var tikt iekļautas pretsaaukstēšanās preparātu sastāvā. Austrālijas tējas koka eļļa tiek pievienota arī kosmētiskajiem līdzekļiem, jo tai ir antibakteriāla iedarbība. Kad ir novājināta imunitāte, ar šīm eļļām var dezinficēt gan telpas, gan ieelpot," skaidro Apotheka farmaceite Ivanda Krastiņa.

pexels.com

3. Pret knišļiem un odiem - piparmētra, Austrālijas tējas koks, krustnagliņa un citruss

Šīs eļļas sajaucot ar ūdeni, iespējams pagatavot izsmidzināmo līdzekli odu un knišļu atbaidīšanai, tāpat šīs eļļas labi samazina kukaiņu kodumu niezi uz ķermeņa.

unsplash.com

4. Mieram un trauksmes mazināšanai - lavanda, kumelīte, melisa, sandalkoks, Bergamote

Aromāti, kas rodas no ēteriskām eļļām, iedarbojas uz smadzeņu nervu centriem, izraisot dažādas reakcijas. Tās var mazināt trauksmi un nemieru, uzlabot garastāvokli, nomierināt un arī vairot enerģiju, tonizēt. Piemēram, lavandas, kumelītes, melisas un sandalkoka eļļas nomierina, relaksē un palīdz iemigt. Tās var gan ieelpot, gan izmantot vakara vannā. Savukārt Bergamotes ēteriskā eļļa palīdz mazināt sasprindzinājumu, trauksmi, pārvaldīt stresu, līdzsvaroties, kad bijis pārāk daudz pārdzīvojumu un satraukumu. Bergamotes eļļa, lietojot to atšķaidītā veidā ar kādu no bāzes eļļām, piemērota arī maziem bērniem, kuriem ir nemierīgs miegs, hiperaktivitāte, grūtības koncentrēties.

pexels.com

5. Enerģijai - citrons, apelsīns, greipfrūts, krustnagliņa

Ēteriskās eļļas, kas veicina enerģiju, tonusu un uzlabo garastāvokli, ir citronu, apelsīnu, greipfrūtu, krustnagliņu un rožu ēteriskā eļļa. Savukārt Ilang-Ilang ēteriskā eļļa darbojas līdzsvarojoši kā prieka radītājs un arī afrodīzijs.

pexels.com

6. Elpceļu slimībām - priede, citrons, eikalipts, priežu skujas, Bergamote

Priedes ēteriskā eļļa ir ļoti noderīga elpceļu slimību gadījumos: bronhīta, laringīta, arī gripas simptomu mazināšanai. Tā darbojas arī kā antiseptisks līdzeklis, atvieglo elpošanu, attīra degunu, bronhus, plaušas, samazina iekaisuma procesus. Priedes ēterisko eļļu var sajaukt ar citrona ēterisko eļļu - šīs eļļas kopā ne tikai lieliski smaržo, bet arī pastiprina savstarpējo iedarbību. Eikalipta eļļu var izmantot tvaicējot mājās difūzerī, lai palīdzētu atbrīvot degunu, uzlabotu atkrēpošanu un novērstu infekcijas izplatīšanos. Jāņem vērā, ka eikalipta eļļa ir ļoti spēcīga, tāpēc tā jālieto mērenībā, un tā nav ieteicama cilvēkiem, kuriem ir paaugstināts asinsspiediens un kuriem ir epilepsija. Priežu skuju eļļa būs labs palīglīdzeklis aizlikta deguna, sēkšanas, astmas lēkmju gadījumos, turklāt tā piemērota arī maziem bērniem un grūtniecēm (nebūtu ieteicams to lietot grūtniecības pirmajā trimestrī). Bergamotes eļļa palīdz mazināt kakla sāpes, būs noderīga arī saaukstēšanās, gripas, elpošanas ceļu infekciju gadījumos, bet tā nav piemērota grūtniecēm un māmiņām, kuras baro ar krūti. Bērniem Bergamotes eļļu jālieto atšķaidītā veidā ar kādu neitrālu bāzes eļļu.

unsplash.com

7. Urīnceļu slimību ārstēšanai - eikalipts, baltege, timiāns

Eikalipta un baltegles ēteriskā eļļa var lietot urīnceļu infekciju vai cistīta ārstēšanai. Šādos gadījumos var sagatavot vannu vai sēžamās vannas, pievienojot ūdenim šīs eļļas, vai arī ierīvēt vēdera lejasdaļu vairākas reizes dienā ar atšķaidītām eļļām (tējkaroti augu eļļas un pieci pilieni eikalipta vai baltegles ēteriskās eļļas). Arī timiāna ēterisko eļļu var izmantot, lai mazinātu nepatīkamās sajūtas urīnceļu un urīnpūšļa infekciju gadījumos.

pexels.com

8. Gremošanas sistēmas traucējumu novēršanai - apelsīns, mandarīns - mazuļiem koliku mazināšanai

Apelsīna ēteriskā eļļa labvēlīgi iedarbojas uz gremošanas sistēmu - tonizē kuņģa darbību, stimulē apetīti, efektīvi mazina stresa un pastāvīgas trauksmes izraisītus gremošanas traucējumus, kā arī veicina žults izstrādi. Ja ir gremošanas traucējumi, vēdera uzpūšanās vai aizcietējumi, vairākas reizes dienā var iemasēt vēdera zonu ar eļļu maisījumu, sajaucot vienu tējkaroti saldo mandeļu eļļu ar pieciem pilieniem apelsīna ēteriskās eļļas. Grūtniecības laikā apelsīna ēteriskā eļļa var palīdzēt mazināt rīta nelabumu. Identiskā veidā var izmantot arī mandarīna ēterisko eļļu, lai mazinātu smaguma sajūtu kuņģī. Mandarīna eļļu, izgatavojot īpašu maisījumu (50 ml saldās mandeļu eļļas, sajaucot ar pieciem pilieniem mandarīna eļļas un pieciem pilieniem lavandas ēteriskās eļļas), var izmantot, lai mazinātu arī koliku izraisītas sāpes zīdaiņiem. Ar īpašo maisījumu var masēt mazulim vēderu, ja ir vēdera aizcietējums.

pexels.com

9. Muskuļu un artrīta izraisītu sāpju mazināšanai - priede, lavanda, kumelīte, baziliks

Lai mazinātu reimatoīdā artrīta, podagras un neiralģiskas sāpes, atslābinātu muskuļus un uzlabotu asinsriti, noderēs maisījums, sajaucot priedes, lavandas un kumelītes ēteriskās eļļas un izgatavojot 2% mikstūru. Ar šo maisījumu ieteicams iemasēt sāpošās vietas. Bazilika ēteriskā eļļa palīdzēs atslābināt sāpošus muskuļus pēc aktīvas sportošanas. Lai mazinātu ādas kairinājumu, vienu līdz divus pilienus bazilika ēteriskās eļļas atšķaida ar kokosriekstu eļļu un ieziež attiecīgajās vietās.

unsplash.com

10. Garastāvokļa uzlabošanai, dzīvesprieka veicināšanai, koncentrēšanās spēju uzlabošanai - apelsīns, citrons, greipfrūts

Apelsīna un citrona ēteriskās eļļas ir lielisks antidepresants cilvēkiem, kuri cieš no sezonālas depresijas, melanholijas un hroniska noguruma, tās palīdz balansēt sezonālās garastāvokļa maiņas. Arī greipfrūta ēteriskajai eļļai ir stimulējoša, tonizējoša iedarbība, kas palīdz uzlabot garastāvokli, aizbiedēt sliktās domas un atbrīvoties no sezonālās depresijas. Lai paaugstinātu koncentrēšanās spējas, difūzerī var izmantot piecus pilienus citrona ēteriskās eļļas kopā ar trīs pilieniem rozmarīna ēteriskās eļļas. Rozmarīna ēteriskā eļļa lieliski noder tiem, kuri studē, strādā vai brauc garas distances, jo rozmarīna enerģiskā smarža tonizē nervu sistēmu un aktivizē smadzeņu darbību.

Noderēja?

Pievienot komentāru →

Komentē

 
Anonīms
 
Nav pievienotu komentāru. Esi pirmais!
 

Lasītākie

Autorizācija