5 lietas, kas jāzina pirms karsto dzērienu lietošanas slimības laikā

Veselība 21.janvāris
 
Publicitātes foto
Silta tēja ir pirmā palīdzība, kas nāk prātā, sajūtot saaukstēšanās simptomus. Katram saaukstēšanās gadījumam ir svarīgi izvēlēties piemērotāko līdzekli, kas palīdzēs mazināt simptomus un neizraisīs nevēlamas blakusparādības. Šādam nolūkam aptiekās ir arī krietni plašs pulverīšu piedāvājums. Tie  paredzēti karsto dzērienu pagatavošanai, turklāt –  dažādu simptomu mazināšanai un atšķirīgām situācijām. Kā nekļūdīties izvēlē un, tos lietojot, nekaitēt veselībai?
“Visi pulverīši, kas paredzēti karsto dzērienu pagatavošanai, lai mazinātu saaukstēšanās simptomus, nebūt nav vienādi un to galvenās atšķirības var iedalīt divās grupās - tādi, kas satur paracetamolu, pretiesnu un pretklepus zāles, un tie, kā sastāvā nav medikamentu, toties ir augu ekstrakti, vitamīni un minerālvielas imunitātes atbalstam. Lūk, kādas saslimšanas pazīmes jāņem vērā, pirms lietot to vai citu karsto dzērienu!” rūpēm par veselību skaidro farmaceite Daiva Āboliņa.

pexels.com

1. Paaugstināta temperatūra

Ja ķermeņa temperatūra ir paaugstināta, karstā dzēriena pagatavošanai var ņemt talkā pulveri, kas satur paracetamolu - temperatūru pazeminošu aktīvo vielu. Ja ir būtiski paaugstināta temperatūra, turklāt lielāka ķermeņa masa, jāizvēlas tāds preparāts, kam ir arī lielāka paracetamola koncentrācija, lai temperatūru pazeminošais un pretsāpju efekts būtu pietiekams.

pexels.com

2. Klepus

Atšķiras arī pretklepus līdzekļi, kas pievienoti pulveriem. Ir kairinošu klepu nomācošas zāles, ko nevajag lietot, ja ir klepus ar krēpām, jo bronhiem ir jāattīrās. “Klepu ar krēpām var mazināt, lietojot krēpas šķidrinošus līdzekļus un dzerot daudz šķidrumu,” skaidro farmaceite.

pexels.com

3. Iesnas

Karsto dzērienu pulveru sastāvā iekļautie pretiesnu līdzekļi ir dažādi un daži no tiem nebūs ieteicami cilvēkiem ar paaugstinātu asinsspiedienu, jo var paātrināt sirdsdarbību un izraisīt asinsspiediena paaugstināšanos. “Ir iespēja izvēlēties līdzekli, kas neietekmē spiedienu, tādēļ vienmēr ir jākonsultējas ar farmaceitu par karstā dzēriena sastāvu, ja esat hipertensijas pacients,” mudina Daiva Āboliņa.

pexels.com

4. Ņem vērā!

  • Daži karstie dzērieni drudža un iesnu mazināšanai izraisa izteiktu miegainību un tos ieteicams lietot tikai pirms iešanas gulēt.
  • Karstie dzērieni nav paredzēti ilgstošai lietošanai! Ja, šādi ārstējoties, triju dienu laikā simptomi nemazinās, jāvēršas pie ārsta.
  • Ir pulverīši karsto dzērienu pagatavošanai tieši bērniem no 6 gadu vecuma. Pieejami gan tādi, kas satur paracetamolu un antihistamīnus (tūskas mazināšanai), gan arī tādi, kas satur tikai augu ekstraktus.
  • Grūtniecēm lietot karstos dzērienus nerekomendē. Ja nepieciešams un ir saskaņots ar ārstu, zāles pret temperatūru var uzņemt tablešu veidā.

pexels.com

5. Nav paaugstinātas temperatūras un deguns nav aizlikts - ko darīt?

Ja nav augstas temperatūras un izteikta deguna aizlikuma, labāk šķidrumu uzņemt ar ārstniecības augu tējām, kam var pievienot medu (ja nav alerģijas) vai aptiekā jautāt pēc spēcīgākiem - augu ekstraktus saturošiem karstajiem dzērieniem. To sastāvā nav medikamentu, tāpēc ir droši arī, piemēram, pacientiem gados, kuriem visticamāk ir kāda hroniska slimība un ikdienā jālieto, iespējams, pat vairāki medikamenti.

Bez medikamentu karsto dzērienu sastāvā ir dažādi augu ekstrakti, kas palīdz cīnīties ar saaukstēšanās simptomiem:

  • liepziedu ekstrakts šķidrina krēpas un sviedrē;
  • plūškoka un kumelītes ekstrakts nomierina iekaisušo kakla gļotādu;
  • cinks un selēns atbalsta imūno sistēmu elpceļu infekcijas gadījumā un šo minerālvielu optimāls daudzums organismā var palīdzēt imūnsistēmai ātrāk uzveikt saaukstēšanos;
  • B grupas vitamīni mazina nogurumu un nespēku.

Farmaceite uzsver, ka katram saaukstēšanās gadījumam svarīgi izvēlēties piemērotāko līdzekli, kas palīdzēs mazināt simptomus un neizraisīs nevēlamas blakusparādības. Ja nepieciešams, zāļu vielas nesaturošu karsto dzērienu var kombinēt ar paracetamola tabletēm, mazinot galvas, kakla sāpes, temperatūru.

“Jāpatur prāta, ka tēja vai karstais dzēriens jādzer tad, kad tas atdzisis līdz piemērotai temperatūrai - “nededzina” mutes dobumu un rīkli,” konsultē farmaceite.

pexels.com

Ūdens slimošanas laikā - īpaši svarīgs

Papildu šķidruma uzņemšana saaukstēšanās gadījumā ir ārkārtīgi svarīga. “Atveseļošanās būs ātrāka, ja organisms tiks pietiekoši hidratēts. Drudzis un svīšana liek organismam pastiprināti zaudēt šķidrumu, tāpēc nepieciešams to uzņemt vairāk. Turklāt šķidrums mitrina kakla gļotādu, veicina krēpu šķidrināšanu un izvadīšanu. Dienā ir jāuzņem vidēji divi litri šķidruma, un to nav ieteicams darīt, dzerot kofeīnu saturošus dzērienus, piemēram, kafiju. Asi, skābi un pārāk karsti dzērieni var tikai vēl vairāk sakairināt kaklu, ja tas ir iekaisis,” norāda Daiva Āboliņa.

Pirms aptiekas apmeklējuma farmaceite aicina izvērtēt saaukstēšanās simptomus, ja nepieciešams, sazināties ar ģimenes ārstu un noteikti būt atsaucīgiem, ja farmaceits uzdod jautājumus, jo tas palīdzēs piedāvāt tādu līdzekli, kas konkrētajā gadījumā var sniegt labāko terapeitisko efektu.

Noderēja?

Pievienot komentāru →

Komentē

 
Anonīms
 
Nav pievienotu komentāru. Esi pirmais!
 

Lasītākie

Autorizācija