Bez stresa! Iemācies pareizi mazgāt rokas

Viedoklis 6.marts
 
lifehacks.lv
RL Rita Lazda
 
Iespējams, vien retais šobrīd nav dzirdējis par to, ka koronavīrusu draudu dēļ cilvēki no veikalu plauktiem "izķēruši" ne vien griķus, bet arī roku dezinfekcijas līdzekļus. Protams, tas nav nekas nosodāms, bet tomēr vispirms jāsāk ar to, ka elementāri jāiemācās pareizi mazgāt rokas.
Pirms ķeries pie naudas maka, lai steigtos uz veikalu pēc kāda dezinfekcijas gēla vai spreja, atceries, ka primārais uzdevums neatkarīgi no tā, vai šobrīd ir kādu vīrusu draudi, ir iemācīties pareizi mazgāt rokas. Turklāt to vajadzētu mācēt jau no bērnu dienām.

Vispirms sāksim ar to, kad tad rokas jāmazgā. Protams, tas jādara vienmēr, kad tās ir netīras, bet īpaši atceries to izdarīt arī pēc:

 • tualetes apmeklēšanas;
 • pēc autiņbiksīšu maiņas bērnam vai palīdzības bērnam apmeklējot tualeti;
 • pēc deguna šņaukšanas, klepošanas vai šķaudīšanas;
 • pēc pieskaršanās dzīvniekiem, dzīvnieku barošanas vai to atkritumu savākšanas;
 • pēc uzkopšanas darbiem un pieskaršanās atkritumiem;
 • pēc sabiedrisko vietu apmeklēšanas, t.sk., atgriežoties mājās, atnākot uz bērnudārzu vai skolu;
 • pirms ēšanas un dzeršanas, vai ēdiena pasniegšanas;
 • pirms un pēc ēdiena gatavošanas;
 • pirms un pēc brūces apkopšanas;
 • pirms zāļu lietošanas, dekoratīvās kosmētikas uzlikšanas, rīcības ar kontaktlēcām;
 • ja konkrētā situācijā rodas šaubas par roku tīrību;
 • pēc infekcijas slimnieka aprūpes vai pēc kontakta ar slimnieka aprūpes priekšmetiem, rotaļlietām un citiem priekšmetiem, ar kuriem slimniekam ir kontakts.

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) publicējis arī detalizētu roku mazgāšanas gaitu. Pārbaudi, cik no tā esi ievērojis līdz šim:

 1. Pirms roku mazgāšanas jāpārliecinās, vai pie roku mazgātnes ir visi nepieciešamie piederumi roku mazgāšanai.
 2. Saslapina rokas un apakšdelmus zem tekošas ūdens strūklas.
 3. Pārklāj rokas ar ziepēm (ieteicams izmantot šķidrās ziepes no slēgta trauka,jo uz cieto ziepju virsmām un ziepju traukos var saglabāties dažādi mikroorganismi no iepriekšējiem lietotājiem).
 4. Ziepes rokās saputo.
 5. Vismaz 15 sekundes enerģiski ieziepē visas roku virsmas, jo katra mazgāšanas līdzekļa efektivitāte ir atkarīga no tā iedarbības laika.
 6. Šajā laikā rokas nevajag turēt zem ūdens strūklas. Jāatceras, ka pēc paviršas mazgāšanas uz rokām paliek vietas, kur var saglabāties infekcijas slimību izraisītāji.
 7. Vismaz 10 sekundes rokas skalo zem tekošas ūdens strūklas.
 8. Roku mazgāšanas laikā izvairās no ūdens šļakstīšanās vai pieskaršanās izlietnei.

 9. Rokas nosusina ar tīru dvieli. Ārpus dzīvesvietas ieteicams izmantot vienreizlietojamos papīra dvieļus. Koplietojamie auduma dvieļi nav ieteicami, jo nav zināms, cik rūpīgi un efektīvi rokas nomazgāja cilvēki, kuri lietoja dvieli pirms Jums. Ar roku regulējamu ūdens krānu (maisītāju) aizgriež ar papīra dvieļa palīdzību. Uz ūdens krāna rokturiem var atrasties infekcijas slimību izraisītāji, jo tiem pieskaras arī pirms roku mazgāšanas.

 10. Papīra dvieli met atkritumu tvertnē, nepieskaroties papīrgrozam ar rokām.

 11. To veicot, kārtīgi no visām pusēm berž plaukstas, pirkstu starpas, pirkstu galus pretējās rokas delnās, abu plaukstu virspusi, abus īkšķus pretējās rokas delnās, kā arī iztīra nagus.

Ja roku mazgāšanu vēlies iemācīt savai atvasei, iespējams, tev noderēs Bērnu slimnīcas veidotais video par pareizu roku mazgāšanu.

Protams, ja šis viss tevi nepārliecina un pat pēc tam, kad rokas būsi nomazgājis pēc "plāna" tev tas šķitīs par maz, vari lietot dezinfekcijas līdzekli.

ATCERIES! SPKC norāda, ka roku dezinfekciju bez mazgāšanas vēlama tikai tad, ja rokas nav acīmredzami netīras.

Noderēja?1

Pievienot komentāru →

Komentē

 
Anonīms
 
Nav pievienotu komentāru. Esi pirmais!
 

Lasītākie

Autorizācija